Krystalizace

 

Krystalizace je přirozená vlastnost medu a každý med občas zkrystalizuje. Medy květové mají více glukózy, a proto krystalizují rychleji než medy medovicové. Ty krystalizují v hrubých krystalech, které klesají ke dnu sklenice a nad nimi zůstává řidší tekutá vrstva. 

Nebuďte ze zkrystalizovaného medu ale smutní. Není to nic neodstranitelného a alespoň máte jistotu, že máte doma opravdu med. Supermarketové náhražky složené z obilných škrobů Vám totiž nikdy nezkrystalizují!

Pokud by Vám krystalizace přeci jen tak moc vadila, je tu řešení. Díky svému složení má akátový med velmi dlouhou dobu krystalizace. Je to jedinný květový med s touto vlastností. A nebo ochutnejte med pastový. Ten má krystalky tak jemné, že je na jazyku ani neucítíte a už Vám nikdy nezmění svůj stav. 

 

Co dělat když med zkrystalizuje?

Med opět ztekutíme ponořením uzavřené sklenice do teplé vody, která však nemá víc jako 45°C !! Při vyšší teplotě se ničí důležité a zdravé látky obsažené v medu. Med se dá ztekutit i v troubě, kde nastavíte na termostatu max. 50°C. Zde ale velký pozor !!!  Většina trub má na těchto nízkých teplotách mizernou přesnost a klidně Vám natopí na mnohem vyšší teplotu. Dokud jsme neměli termobox, který pracuje s přesností na 0,5°C, tak jsem dal do trouby teploměr a po nastoupání teploty na 35°C jsem troubu vypnul. Doběhem se pak vyhřála na potřebných 45°C, na které díky izolaci vydrží celkem dlouho. No a pak zase na chvilinku zatopíte. Výhoda je, že nepracujete ve vlhkém prostředí, a když náhodou troubu přetopíte, jen ji otevřete a trochu vyvětráte.

POZOR !!!

V žádném případě med neztekucujte v mikrovlné troubě. V mikrovlnce by se zničili všechny prospěšné složky medu !